close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 23 stycznia 2017

  Praktyczne porady oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące czynności konsularnych i systemu obsługi interesantów

  1) Sprawy paszportowe

   

  Złożenie wniosku o paszport wymaga osobistego stawienia się w placówce konsularnej, przy czym aktualnie obowiązujące prawo nie wymaga przestrzegania zasady kompetencji terytorialnej. Dlatego też, w zależności od odległości i możliwości podróży, proszę zarejestrować się na wizytę w Kurytybie (rejestracja przez stronę  http://www.e-konsulat.gov.pl ) lub skontaktować z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Brasilii: http://www.brasilia.msz.gov.pl/pl/ambasada/kontakt/

  Wysokość aktualnych opłat konsularnych można sprawdzić  tutaj

  Instrukcje dla fotografów w języku portugalskim można pobrać tutaj.

  W sprawach pilnych (np. kradzież lub utrata posiadanego dokumentu i konieczność nagłego wyjazdu za granicę), prosimy o kontakt telefoniczny.

   

  2) Sprawy prawne – transkrypcje brazylijskich aktów stanu cywilnego, poświadczenia podpisów, kopii itp.

  Sprawę można załatwić osobiście, uprzednio umawiając się na konkretny termin w Konsulacie, lub wysyłając dokumenty pocztą. Więcej szczegółów TUTAJ

   

  3) Inne

  Prosimy o wysłanie zapytania drogą e-mailową na adres curitiba@msz.gov.pl. Nie odpowiadamy na zapytania anonimowe, dlatego też prosimy o przedstawienie się (imię i nazwisko, adres pobytu, dane kontaktowe, ewentualnie numer paszportu).

  Odpowiedzi udzielane są na bieżąco. Jeśli w ciągu tygodnia nie otrzymają Państwo żadnej odpowiedzi, proszę sprawdzić czy wiadomość została wysłana na poprawny adres, ewentualnie skontaktować się telefonicznie i spytać, czy Państwa wiadomość do nas dotarła.

   

  4) Dyżury konsularne

   

  Przewidujemy realizację dyżurów konsularnych w São Paulo, Rio de Janeiro i Porto Alegre w celu obsługi wniosków paszportowych, wymagających fizycznej obecności interesanta. Zainteresowanych tą formą obsługi prosimy o przesłanie zgłoszenia (imię i nazwisko, data urodzenia oraz miejsce zamieszakania lub pobytu w Brazylii) na adres curitiba@msz.gov.pl Kiedy będzie już ustalona data kolejnego dyżuru, skontaktujemy się z Państwem z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem w celu omówienia szczegółów wizyty.

  Dyżury w São Paulo odbywają się średnio co dwa miesiące, w Rio de Janeiro raz na kwartał i w Porto Alegre raz lub dwa razy w roku, w zależności od potrzeb.

   

   

  Zdjęcie: R. Trzcińska / MSZ

   

   

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: