close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 9 maja 2018

  Społeczność polonijna w stolicy stanu Rio Grande do Sul uczciła trzy majowe święta, jednocześnie inaugurując wystawę związaną ze 100-leciem odzyskania niepodległości i żegnając konsula honorowego kończącego pięcioletnią kadencję w tym mieście.

  W dniach 5-6 maja 2018 r. w siedzibie Towarzystwie Polonia w Porto Alegre miały miejsce obchody Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Polskiej Flagi i Dnia Polonii. Uroczystość połączono z inauguracją wystawy udostępnionej przez Konsulat Generalny RP w Kurytybie, związanej z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, a poświęconej Józefowi Piłsudskiemu. W okolicznościowych wystąpieniach podkreślono znaczenie Świąt 2 i 3 Maja dla Polski i Polonii, jak również przypomniano o zasługach Marszałka Piłsudskiego dla polskiej niepodległości i suwerenności. Znakomicie zorganizowanej i zmontowanej wystawie towarzyszyła prezentacja przedwojennych książek z biblioteki Towarzystwa poświęconych Marszałkowi oraz projekcja archiwalnego filmu o nim.

   

  W trakcie inauguracji wystawy przedstawicielka Uniwersytetu Federalnego Rio Grande do Sul ogłosiła nawiązanie formalnej współpracy z Towarzystwem Polonia w celu ratowania jego pamiątek historycznych oraz biblioteki.

   

  Uroczystość była jednocześnie okazją do złożenia podziękowań Wilsonowi Rodyczowi, w związku z zakończeniem pełnienia przez niego funkcji konsula honorowego RP w Porto Alegre. Konsul RP w Kurytybie, Marek Makowski podziękował osobiście panu Rodyczowi za bardzo dobrą współpracę i odczytał list z podziękowaniami dla Wilsona Rodycza od kierującej Ambasadą RP w Brasilii charge d`affair Marty Olkowskiej. Przedstawiciele Towarzystwa Polonia dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej zasłużonemu byłemu konsulowi honorowemu. Tablica znalazła się w sali, w której uhonorowano wszystkich dotychczasowych liderów Towarzystwa Polonia. Aktualny prezes Towarzystwa, Mariano Hossa, wręczył Wilsonowi Rodyczowi również miedzianą tabliczkę z podziękowaniami, a jego małżonce piękny bukiet kwiatów.

   

  W obchodach zwieńczonych występami zespołu folklorystycznego Towarzystwa Polonia, uroczystą kolacją oraz zabawą taneczną uczestniczyło ponad 200 osób, głównie spośród miejscowej Polonii.

   

  Zdjęcie w rotatorze: były konsul honorowy Wilson Rodycz z małżonką, konsul Marek Makowski i prezes Tow. Polonia Mariano Hossa, na tle wystawy poświęconej Marszałkowi Piłsudskiemu

  IMG_0079
  IMG_0083
  IMG_0086
  IMG_0088
  IMG_0089
  IMG_0092
  IMG_0096
  IMG_0102
  IMG_0105
  IMG_0109
  IMG_0113
  IMG_0119

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: