close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 maja 2017

  Reprezentanci brazylijskiej Polonii spotkali się w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie, aby omówić najważniejsze zagadnienia dotyczące społeczności polskiej i polonijnej w Brazylii i opracować plan działań w tej dziedzinie na najbliższy rok.

  W dniu 16 maja w Kurytybie odbyło się posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Konsulacie Generalnym RP w Kurytybie. W spotkaniu uczestniczyli: André Hamerski – prezes BRASPOLu w Stanie Rio Grande do Sul i przewodniczący Rady, Ks. Zdzisław Malczewski – Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii i przedstawiciel Polonii brazylijskiej w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP, Maria Wanda Krepinski Groch – była Konsul Honorowa RP w Erechim, Wilson Rodycz - Konsul Honorowy RP w Porto Alegre, Sandro Zimny Witonski – prezes oddziału BRASPOL w São Mateus do Sul, Marco Vilczinski – przedsiębiorca, prezes polonijnej izby handlowej w stanie Santa Catarina, Mario José Gondek – przedsiębiorca polonijny z Araucarii, członek zarządu Domu Kultury Polska-Brazylia (DKPB), Schirlei Freder – prezes DKPB, trzej nowo powołani członkowie Rady: Alessandra Kepinski – członek zarządu Towarzystwa Polonia w Rio de Janeiro, Paulo Ratkiewicz – były prezes Towarzystwa POLONIA w Porto Alegre i Andrzej Bukowiński - zasłużony działacz polonijny z São Paulo.

  W trakcie posiedzenia zaprezentowano i omówiono zadania sprecyzowane w Rządowym Programie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą na lata 2017 i 2018. Wiele uwagi poświęcono konieczności dalszego wspierania nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce, z zapewnieniem podręczników oraz stymulowania integracji środowisk polonijnych.

  W trakcie dyskusji podkreślono wynikającą z uwarunkowań historycznych odmienność potrzeb polonijnych w Brazylii od sytuacji Polonii w USA, Kanadzie czy Australii. Poruszono kwestie Karty Polaka, wzmocnienia obecności polskich placówek konsularnych w Brazylii, odbioru sygnału TV Polonia czy też potrzeby utworzenia centralnego archiwum polonijnego i biblioteki w Kurytybie.

   

  2
  3
  1
  4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: