close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 listopada 2017

  Polonia w stolicy stanu Parana i okolicach uczciła 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości biorąc udział w wystawie w Araucarii, polskiej mszy i koncercie symfonicznym w Kurytybie

  Wystawa pt. „Juliusz Szymański, Polak między dwoma kontynentami”, została uroczyście zainaugurowana 10 listopada w Araucarii, polonijnej miejscowości pod Kurytybą. Julian Juliusz Szymański był Piłsudczykiem, Senatorem II i III kadencji Sejmu II RP i Marszałkiem Senatu w latach 1928-30. W Brazylii  mieszkał w latach 1916-1920 i 1949-1956, był jednym z fundatorów Uniwersytetu Federalnego Parany w Kurytybie, a także znanym w Brazylii okulistą. Inauguracja wystawy miała miejsce w szkole podstawowej i liceum stanowym noszącym jego nazwisko. Wystawę przygotowano w taki sposób, aby nawiązywała bezpośrednio do rocznicy odzyskania niepodległości, pokazując przykład życia jednego z polskich patriotów.

   

   

  W uroczystości współorganizowanej przez władze szkoły, uczestniczyło kilkaset osób w tym młodzież i przedstawiciele miejscowej Polonii, obecni były także kuratorki wystawy, Everly Giller i Dulce Osiński z Domu Kultury Polska Brazylia, Rhuan Trindade Zaleski, historyk, który wykonał badania historyczne do wystawy, dyrektor szkoły, André Godfrield, przedstawiciel Sekretariatu Edukacji stanu Parana, Mauricio Feraz, Prezes BRASPOL-u, Rízio Wachowicz, Prezes oddziału BRASPOL-u w Araukarii, Wilson Sobania, Sekretarz Kultury São José dos Pinhais Imar Augusto oraz liczni przedstawiciele rodziny Szymańskich zamieszkujący Brazylię. Odegrano hymny Polski i Brazylii. Zaprezentowano utwory w wykonaniu chóru i orkiestry szkolnej, uczniowie przygotowali specjalne prezentacje na temat Polski oraz polskiej kultury i zwyczajów.

  Wystawa zostanie wkrótce przeniesiona do Kurytyby, gdzie będzie ją można obejrzeć w Domu Kultury Polska Brazylia. Czynione są starania, aby została również zaprezentowana w Polsce.

   

  W niedzielę rano miejscowa Polonia oraz przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie uczestniczyli w  uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w języku polskim przez polskich księży Pawła Borysiewicza oraz Wawrzyńca Biernackiego oraz proboszcza Mario J. Steffenaw polskim kościele pw. Św. Stanisława w Kurytybie.

   

  Uwieńczeniem uroczystości był niedzielny koncert symfoniczny w Teatrze Guaira. Orkiestra Symfoniczna stanu Paraná pod batut brazylijskiego dyrygenta Luisa Gustavo Petri wykonała całkowicie polski program: Polonez F. Chopina w wersji orkiestrowej, Koncert fortepianowy e-moll F. Chopina oraz Poemat Symfoniczny „Trzy odwieczne pieśni” M. Karłowicza. Solistą zaproszonym na tę okazję z Polski był znakomity pianista Jan Krzysztof Broja, który zachwycił publiczność wirtuozerią, przepięknym dźwiękiem i wyrafinowanym artystycznie wykonaniem.

  Jan Krzysztof Broja / Foto: Kraw Penas - Centro Cultural Teatro Guaira

  Foto w rotatorze: Koncert symfoniczny w Teatrze Guaira 12.11.2017 / Kraw Penas, CCTG

  PB100024
  PB100028
  PB100036
  PB100085
  PB100139

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: