close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 20 grudnia 2016

  Ostatnie tegoroczne spotkanie w Domu Kultury odbyło się w prawdziwie polskim nastroju świątecznym.

   W dniu 14 grudnia 2016 r. w Towarzystwie im. Tadeusza Kościuszki w Kurytybie, będącym siedzibą Domu Kultury Polska – Brazylia (DKPB), odbyło się spotkanie opłatkowe. Uroczystość poprzedziły warsztaty kulinarne dedykowane polskim świątecznym wypiekom zorganizowane przez DKPB dzięki wsparciu ze środków polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Warsztaty poprowadzili przedstawiciele Domu Polonii w Sao Paulo Grzegorz Mielec i Ewa Żukrowska. W zajęciach uczestniczyło 25 osób. Zgłosiło się znacznie więcej, ale liczba miejsc była ograniczona. Przygotowane podczas warsztatów wypieki stały się częścią poczęstunku podczas wieczornego spotkania opłatkowego.

   Wieczorna uroczystość, zorganizowana wspólnie przez Dom Kultury Polska Brazylia i konsulat rozpoczęła się od podziękowań zarządu DKPB dla działaczy i artystów wspierających organizację oraz gości z Sao Paulo. Konsul Marek Makowski wręczył nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Pani Emilii Piaskowskiej, niezmordowanej działaczce polonijnej od kilkudziesięciu lat pracującej na rzecz promowania polskiej sztuki ludowej i muzyki oraz Pani Schirlei Freder, pełniącej z dużym zaangażowaniem funkcję Prezesa DKPB od momentu jego powstania.

  W podniosły i świąteczny nastrój zebranych wprowadziły modlitwa i kolędy zaintonowane przez ks. Jana Sobieraja ze Zgromadzenia Księży Chrystusowców w Brazylii. Następnie, zgodnie z tradycją, obecni podzielili się opłatkiem.

  W spotkaniu uczestniczyło około 90 osób, w tym m.in. Prezes Braspol Rizio Wachowicz, Prezes Stowarzyszenia Pro-Parana Marcos Domakoski, Dyrektor Parku im Św. Jana Pawła II Danuta Lisicka de Abreu oraz przedstawiciele Polonii z Kurytyby.

  Oplatek 1
  Oplatek 5
  Oplatek 6
  Oplatek 7
  Oplatek 8
  Oplatek 9
  Oplatek 2
  Oplatek 3
  Oplatek 4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: